INDONEZJA - KRAINA 17 000 WYSP
Dnia 7 grudnia 2017 roku w kawiarence „Żak” dziekan Elżbieta Adamczewska zapoczątkowała nową formę spotkań sekcji turystycznej naszego uniwersytetu. A mianowicie, relacji naszych studentów z ich wypraw i wycieczek krajowych i zagranicznych, którymi zechcą się podzielić z innymi. Pierwsze spotkanie dotyczyło bardzo egzotycznego kraju Indonezji.
Indonezja, oficjalnie Republika Indonezji – wyspiarskie państwo unitarne położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 32 mln mieszkańców. Położona między Oceanem Spokojnym a Indyjskim, jest największym krajem wyspiarskim na świecie z ponad siedemnastoma tysiącami wysp. Jest 14. pod względem powierzchni krajem. Jest 4. z ponad 260-milionową populacją i z największą liczbą wyznawców islamu na świecie. Najbardziej zaludnioną wyspą na świecie jest Jawa, którą zamieszkuje ponad połowa ludności kraju.
Pani Dziekan w ciekawej prezentacji multimedialnej podzieliła się nam swoimi wrażeniami z wycieczki na piękne wyspy indonezyjskie, Jawę i Bali.
Jak się dowiedzieliśmy w Indonezji jest uznawanych przez konstytucję 6 wyznań religijnych: muzułmanie, protestanci, katolicy, hinduiści, buddyści i wyznawcy konfucjanizmu. Edukacja jest płatna ale opłaty są niewygórowane. Podstawą rolnictwa natomiast jest uprawa ryżu, kakao, kawy, herbaty a przede wszystkim przypraw i dlatego jest często nazywana „Krainą ryżu i przypraw”. Indonezja jest krajem raczej rolniczym, odgrywającym ważną rolę w gospodarce światowej jako dostawca kauczuku.
Spotkamy tu osobliwe spojrzenie na płeć i wyróżnia się pięć płci, które są akceptowane przez państwo i społeczeństwo. A mianowicie: mężczyzna, kobieta, mężczyzna biologiczny, który żyje jak kobieta, kobieta biologiczna, która żyje jak mężczyzna i bissu (dwupłciowość).
Indonezja to kraina pełna przeciwieństw. Tu spotkamy lasy tekowe i monsunowe, soczyste i kipiące kolorem, i wszelkimi odmianami zieleni czego przeciwnością jest surowy i szary krajobraz skał wulkanicznych.
Jawa jest wyspą głównie wulkanicznego pochodzenia. Mieszkańcy Jawy trudnią się przede wszystkim rolnictwem. Jawa jest zwana wyspą uśmiechniętych ludzi.
Bali znane jest w świecie z oryginalnego, charakterystycznego folkloru, architektury, rzeźby, malarstwa, a także muzyki i tańca. Sztuka Bali będąca pod wpływem sztuki hinduskiej charakteryzuje się bogatą roślinną i fantastyczną ornamentyką. Znane jest balijskie złotnictwo i płatnerstwo. Muzyka charakteryzuje się wykorzystaniem instrumentu angklung. Tu spotkamy oryginalny teatr cieni wayang.
Po zakończeniu prezentacji Elżbieta Adamczewska przygotowała niespodziankę: każdy z uczestników mógł spróbować przypraw i odgadnąć jego nazwę.
Pełni wrażeń i smaków Indonezji podziękowaliśmy koleżance z przybliżenie nam tak odległego zakątka świata.
malzam