WYCIECZKA DO KŁODAWY, LICHENIA I KONINA
23 kwietnia 2019r. grupa studentów UTW wyjechała na całodniową wycieczkę krajoznawczą. Program obejmował zwiedzanie Kopalni Soli w Kłodawie, Sanktuarium w Licheniu i Muzeum Okręgowe w Koninie.
Kopalnia Soli w Kłodawie - program zwiedzania obejmował prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi,
przejście wyrobiskami korytarzowymi
do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Ponadto oglądaliśmy wyeksploatowane komory solne oraz maszyny używane w górnictwie solnym.
Dowiedzieliśmy się, że głębinowa kopalnia aktualnie wydobywa sól na głębokości 600 i 750 m pod powierzchnią ziemi.
Eksploatowana jest sól kamienna o barwie białej
oraz unikalnej różowej, powstałej ponad 200 mln lat temu, z odparowania mórz i oceanów.
Następnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej - obecnie największy kościół w Polsce, zbudowana została w stylu postmodernizm. Sanktuarium związane jest z objawieniami maryjnymi. Obejmuje ono swym zasięgiem zespół kościołów, kaplice, klasztory, cmentarz, kamienną Golgotę, muzea, źródełko, pomniki oraz liczne obiekty infrastruktury pielgrzymkowej. W Sanktuarium posługę sprawują Ojcowie ze Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Okręgowego w Koninie, które obejmowało następujące obiekty:
- Zamek, w którym mieści się sztuka polska z XIX i początku XX wieku.
- Dworek z wystawą wnętrz dworskich /mebli, porcelany, pieców kaflowych i sprzętów użytkowych/. Dworek z XVIII wieku jest rekonstrukcją.
- Spichlerz, w którym mieściły eksponaty paleontologiczne,jak kości Słonia Leśnego, mamutów, nosorożców i turów, które wydobyto podczas eksploatacji pokładów węgla brunatnego w okolicach Konina. W Spichlerzu mieściła się również wystawa przedstawiająca wielkopolskie górnictwo.
- Skansen etnograficzny, na który składały się :stodoła, chata, wiatraki i kuźnia.
Wycieczka była bardzo udana, rozszerzyliśmy swoją wiedzę historyczną, przyrodniczą, etnograficzną i regionalną. Przeżyć religijnych dostarczyło nam Sanktuarium w Licheniu.
Bardzo serdecznie dziękuję Państwu Bogumile i Januszowi Prałatom za zorganizowanie powyższej wycieczki. Koleżance Tereni Marcinkowskiej dziękuję za przyjmowanie wpisów i pieniędzy na wycieczkę.
„W przyjaźni, koleżeństwie i zgodzie siła!"
E.A.