KOLEJNY ROK AKADEMICKI ZAKOŃCZONY
Dnia 23 maja 2019 roku Opalenicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył swoją działalność w gościnnych progach Archiwum Archidiecezjalnego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
Słowo wstępne wygłosiła pani dziekan Elżbieta Adamczewska, która podsumowała dokonania naszego UTW w bieżącym roku akademickim.
Następnie przywitała i podziękowała księdzu dyrektorowi Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu za umożliwienie naszym studentom zakończenia roku akademickiego 2018/2019 w tak szacownych murach.
Oczekiwanym przez słuchaczy punktem programu był wykładu naszego rektora prof. zw. Stanisława Jankowiaka pt.: „ Walka o władzę w Polsce w latach 1945 – 1947”, którego wysłuchaliśmy z dużym zainteresowaniem.
Wiemy, że w tamtych latach w podręcznikach do nauki historii pewne zagadnienia zostały niedopowiedziane lub zwyczajnie przemilczane. Ten wykład przybliżył nam sytuacje Polski na arenie międzynarodowej i w kraju w tamtych trudnych czasach i wypełnił białe plany w naszej wiedzy.
Po wykładzie w imieniu wszystkich studentów Opalenickiego UTW, Rady Programowej i swoim własnym pani dziekan Elżbieta Adamczewska podziękowała panu prof. zw. Stanisławowi Jankowiakowi za wykład oraz pomoc i staranie by nasi studenci mogli zwiedzić Muzeum Archidiecezjalne a zwłaszcza Archiwum Archidiecezjalne, które praktycznie jest niedostępne dla szerokiej publiczności.
Poznańskie Muzeum Archidiecezjalne jest jedną z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedną z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu (1894 r.). Znajdują się w nim kolekcje różnych dzieł sakralnych począwszy od sztuki gotyckiej po kolekcję z czasów nowożytnych.
Skarbiec to zawsze piękne i tajemnicze miejsce, które oczarowało nas światłem, nastrojem i bogactwem. Są tu monstrancje, kielichy, cyboria i pacyfikały; relikwiarze, ampułki i kadzielnice; pastorały, pierścienie i pektorały biskupie. Kolekcja ta to dzieło rąk dawnych złotników.
Poznaliśmy historię powstania obraz Jana Matejki „Założenie Akademii Lubrańskiego”.
Wielką atrakcją muzeum jest „ Miecz św. Piotra”. To pierwsza relikwia, jaka dotarła bezpośrednio z Rzymu do dopiero co ochrzczonej Polski (968 r.). Jest starsza od relikwii św. Wojciecha (999 r.) i włóczni św. Maurycego (1000 r.). Śmiało można powiedzieć, że to pierwszy i najstarszy zabytek chrześcijańskiej Polski. Ale czy na pewno?
Archiwum Archidiecezjalne gromadzi, przechowuje, zabezpiecza i konserwuje posiadane akta, porządkuje, inwentaryzuje je i opracowuje naukowo.
W skład zasobu Archiwum wchodzą archiwalia wytworzone przez urzędy i instytucje kościelne na terenie Archidiecezji Poznańskiej, a także inne archiwalia, specjalne zbiory rękopisów, inkunabułów i starodruków oraz księgozbiór podręczny.
W księgach parafialnych z Opalenicy, nasza koleżanka odnalazła zapis dotyczący narodzin jej ojca. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć i poczuć ducha bardzo odległych czasów zamkniętych w tych fascynujących księgach.
Po części oficjalnej udaliśmy się autokarem na poznańską Maltę gdzie przy kawie mogliśmy podzielić się wrażeniami i podziwiać piękne widoki na maltańskie obiekty sportowe.
malzam