WSZYSTKO O PODRÓŻACH I PRZYRODZIE - WYCIECZKA EDUKACYJNA
Wprawdzie rok akademicki już za nami, ale studenci Opalenickiego UTW zawsze są chłonni wiedzy, dlatego 25 czerwca 2019 roku wybraliśmy się na kolejną wycieczkę edukacyjną.
W programie wycieczki było Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Centrum Edukacji Ekologicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego – Muzeum Przyrodnicze w Jeziorach i Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie.
Muzeum Arkadego Fidlera pisarza (wydał 32 tytuły w 23 językach) i podróżnika zwiedzaliśmy jako pierwsze. Widzieliśmy wytwory sztuki różnych ludów, rzeźby, broń indiańską i afrykańską.
Duże wrażenie zrobiły na Nas eksponaty przyrodnicze: olśniewające motyle, pająki ptaszniki, skorpiony, krokodyle i kajmany a także żywa pirania. Naszym przewodnikiem po muzeum był najmłodszy wnuk pisarza też Arkady Fiedler.
W Ogrodzie Kultur i Tolerancji powstała unikalna na skalę Europy kolekcja rzeźb będących wiernymi kopiami słynnych pomników dawnych cywilizacji. Pomieszczenia Tajemniczy świat Indian , poświęcone są kulturze Azteków, Majów i Inków z grobowcem władcy Majów, skarbem indiańskim i inne ciekawe eksponaty.
W Ogrodzie znajduje się też replika legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba Santa Maria w skali 1:1.
W osobnych salach zobaczyliśmy pamiątki poświęcone okresowi II wojny światowej, kiedy to pisarz przebywał w Wielkiej Brytanii i walczył w Dywizjonie 303 i taki też tytuł nosi jego książka.
W Ogrodzie wybudowana została piramida Cheopsa, dzięki której mogliśmy przenieść się w świat starożytnego Egiptu i nabrać pozytywnej energii na dalsze zwiedzanie kolejnego muzeum.
Po opuszczeniu Puszczykowa pojechaliśmy do Centrum Edukacji Ekologicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach, które mieści się nad Jeziorem Góreckim.
Obejrzeliśmy film o Wielkopolskim Parku Narodowym, aby poznać jego florę i faunę.
Lekko już zmęczeni dojechaliśmy do Szreniawy. Żeby się wzmocnić przed dalszym zwiedzaniem posililiśmy się świeżutkim plackiem drożdżowym z truskawkami i pyszną kawą.
Zwiedzanie Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie rozpoczęliśmy od Pałacu Globiszów, a właściwie od ich kuchni, by następnie podziwiać pięknie urządzone pokoje.
Następnie obejrzeliśmy nowo odnowioną kolekcję pojazdów konnych.
Zobaczyliśmy też wiejskie stare wozy,
i dorodne zwierzęta hodowlane.
malzam